Book by Krishnamurti

Книжки Крішнамурті

Будь ласка, зверніть увагу, що наведені нижче лінки покликаються на англомовні версії книжок. Багато з них доступні в перекладах в місцевих виданнях та онлайн.

1. Знайомства

Cover of Krishnamurti's book Freedom from the Known

“СВОБОДА ВІД ЗНАНОГО”, вміло відредагована біографом Крішнамурті Марі Лютьєн, одна з найвідоміших його книжок. Вона складена з багатьох бесід Крішнамурті й глибоко, але доступно досліджує центральні теми його вчення. Вона ідеальна для тих, хто ще не знайомий з Крішнамурті та для тих, хто хоче лаконічного та плавного опису його робіт. Серед розділів книги: “Вивчення себе самих”, “Гонитва за насолодою”, “Виправдання і Засудження”, “Розсіювання енергії”. Життєва необхідність змін і можливість їх здійснити — ось що Крішнамурті хоче передати в цій книжці. В ній він каже: “Аби зрозуміти і бути вільними від будь-яких проблем, нам потрібна велика пристрасна та стійка енергія, не лише фізична та інтелектуальна, але й енергія, яка не залежить від жодного мотиву чи психологічного стимулу”.

Cover of Krishnamurti's book The Book of Life

В “КНИЗІ ЖИТТ” представлені 365 щоденних медитацій, що непідвладні часу. Вони розроблені тематично на кожен тиждень. З розгортанням року вибрані уривки висвітлюють повний обсяг вчень Крішнамурті: від авторитету, віри та відношень спочатку року до сексу, розумності та жорстокості. Серед тем липня та серпня щастя, біль та істина, а головні теми від вересня до листопада — думка, час, трансформація та любов. Подібно до багатьох бесід Крішнамурті, рік завершується релігією та медитацією.

Cover of Krishnamurti's book The First and Last Freedom

Книг “ПЕРША І ОСТАННЯ СВОБОДА” продано більше за інші книжки Крішнамурті. Олдос Гакслі, який став другом Крішнамурті наприкінці 1930-х років, написав передмову до неї, в який каже: “Лише усвідомлення без вибору може привести до недуальності, до погодження протилежностей в тотальне розуміння та тотальну любов.” Гакслі завершує свою ґрунтовну передмову сильними проникливими словами Крішнамурті: “Любов це любов, її не визначити й не описати розумом як виключне чи включне. Любов є сама собі вічність: вона реальна, вища, незмірна.” Ця книга ширша за “Свободу від знаного”, вона складається з 21 тематичного розділу заснованого на бесідах, і з подальших 38 складених з питань та відповідей. Серед назв розділів такі: “Чого ми прагнемо?”, “Що таке “Я”?”, “Чи може мислення вирішити наші проблеми?”, “Про відносини”, “Про непорушність ума”. Після публікації книги в огляді “Обзервера” написали: “Для тих, хто хоче почути, ця книга матиме цінність, що поза межами слів.”

2. Класичні роботи

Cover of Krishnamurti's book Beyond Violence

Насильство – це “як камінь, кинутий в озеро”: хвилі поширюються і поширюються, а в центрі – “я”. Допоки це “я” існує в будь-якій формі, тонкій чи грубій, доти існуватиме насильство, каже Крішнамурті в цих розмовах і дискусіях. Окрім розгляду проблеми індивідуального та колективного насильства, “ПОЗА НАСИЛЬСТВОМ” містить повторювані згадування про те чим є і чим не є релігійний ум, ум здатний на щомоментне усвідомлення. Фундаментальна зміна людської психіки, необхідна для того, щоб покласти край насильству в нас самих, а отже і в світі, каже Крішнамурті, може відбутися лише через повну свободу від страху, тривоги і бажання бути в безпеці. Ця книга складається з відредагованих публічних бесід та дискусій у Санта-Моніці, Сан-Дієго, Лондоні, Броквуд-парку та Римі.

Cover of Krishnamurti's book Think on These Things

Ще одна класична книга Крішнамурті – “ПОДУМАЙ ПРО ЦІ РЕЧІ”. Вона була продана накладом понад три мільйони примірників і надрукована по всьому світу 22 мовами. Книга досліджує, серед іншого, справжню культуру. Це не питання ні спадковості, ні навчання, ні таланту, ні навіть геніальності, а “позачасовий рух до пошуку щастя, Бога, істини. Коли цей рух блокується владою, традицією чи страхом, настає занепад”. Ось деякі з питань, які піднімаються в книзі: Що таке сором’язливість? Що таке заздрість? Що таке щастя? Що таке горе? У вступі сказано: “Матеріал, що міститься в цьому томі спочатку був представлений у формі бесід зі студентами, вчителями та батьками, але його глибока проникливість і зрозуміла простота будуть глибоко значущими для вдумливих людей різного віку, в усіх сферах життя звідусіль”.

Cover of Krishnamurti's book The Flight of the Eagle

Крішнамурті закликає нас відпустити будь-який імпульс засуджувати, оцінювати, робити висновки, судити чи інтерпретувати, коли ми спостерігаємо за собою чи навколишнім світом. У “ПОЛЬОТІ ОРЛА” він досліджує це глибоке ясне бачення в контексті конфлікту, війни та страждань у світі, про які ми можемо знати лише частково, що є симптомом “внутрішньої сліпоти”. Притаманний розуму інтелект, необхідний для вирішення цієї проблеми, вважає Крішнамурті, марнується в мисленні, заснованому на минулому, спотвореному страхом і уявленнями, які ми маємо один про одного. Під час цих бесід, що відбуваються в Європі, він закликає нас “заглибитися” в те, про що він говорить, досліджуючи це без упереджень. Заперечуючи будь-який авторитет у собі, Крішнамурті стверджує, що “життя є більшим за будь-яке вчення, більшим за будь-якого вчителя”.

3. Записані книжки

Cover of Krishnamurti's book Krishnamurti's Journal

Щоденник і записник Крішнамурті містять деякі з його найбільш чітких і прямих вчень. ЗАПИСНИК КРІШНАМУРТІ – це щоденні записи його сприйняття і станів свідомості. Це його найбільш особиста робота. У 28 років Крішнамурті пережив духовний досвід, який змінив його життя і супроводжувався роками гострого і майже безперервного болю в голові та хребті. У нотатнику показано, що цей “процес” тривав багато років. Книга починається так: “Увечері воно було там: раптом воно з’явилося, заповнивши кімнату, велике відчуття краси, сили і м’якості. Інші помітили це”. У цьому унікальному записі є те, що можна назвати джерелом вчення Крішнамурті – вся суть тут, випливає зі свого природного джерела. ЩОДЕННИК КРІШНАМУРТІ підкреслює його простий і багатий на поезію стиль письма. Через яскраві описові уривки, які показують, наскільки його вчення натхненне природою, Крішнамурті звертається до вічних проблем медитації, спілкування та самоусвідомлення. Наповнений гострими спостереженнями та містичними прозріннями, “Щоденник” виявляє безтурботність, відкритість та глибоку рефлексію: “Тихої ночі, в тиші розуму, приходить те, що є вічною красою, непрохане, не шукане, без шуму впізнавання”.

Cover of Krishnamurti's book Commentaries on Living

Три книги (Т. 1, Т. 2, Т. 3), що складають серію “Коментарі до життя”, є одними з найлегших для читання книг Крішнамурті, незважаючи на те, що в них обговорюються такі важливі питання, як амбіції, природа мудрості і страху, а також те, що таке справжня дія, серед багатьох інших. Олдос Гакслі заохотив Кришнамурті написати ці коментарі, які складаються з серії діалогів зі звичайними людьми, яких зустрічав Кришнамурті. Тут записані інтенсивні та просвітницькі зустрічі, що відбуваються в Індії, Європі та Америці, на тлі різноманітних ландшафтів. Після виходу серії казали, що вона представляє абсолютно новий жанр письма, поєднання ліричних описів природи, філософських роздумів і психологічних прозрінь, все це пронизане глибоким релігійним почуттям і викладене в ясній, захоплюючій прозі. У трьох томах важко знайти аспект життя, якого б не торкнувся Крішнамурті, включаючи, що дуже актуально, ідентичність: “Істина або щастя не можуть прийти, якщо не здійснити подорож на шляху до самого себе. Ви не можете далеко піти, якщо стоїте на якорі. Ідентифікація – це притулок. Притулок потребує захисту, а те, що захищене, незабаром руйнується. Ідентифікація несе з собою руйнування, і звідси постійний конфлікт між різними ідентифікаціями”.

4. Для молодших читачів

Cover of Krishnamurti's book What Are You Doing With Your Life?

Хто ти? Який ти? Чого ти хочеш від життя? Ц книзі “ЩО ВИ РОБИТЕ ЗІ СВОЇМ ЖИТТЯМ?” Крішнамурті пропонує надихаючу мудрість щодо багатьох життєвих перешкод – від стосунків і кохання до тривоги і самотності. Він відповідає на такі питання, як “У чому сенс життя?” і “Як жити повним життям?”, розкриваючи важливість бути вірним собі. Він вказує на те, що не існує ніякого шляху, ніякого вищого авторитету, ніякого гуру, якому можна було б слідувати, і що в кінцевому підсумку ми самі несемо відповідальність за те, як ми живемо своє життя. Упорядкована доступними короткими уривками, які плавно переходять один в одного, книга є гарним вступом до вчення Крішнамурті, особливо для молодих людей або тих, хто починає ставити під сумнів вибір, який вони зробили у своєму житті. Один з найбільших бестселерів Крішнамурті за останні роки, книга складається з чотирьох розділів: “Твоє “Я” і життя”, “Самопізнання”, “Ключ до свободи”, “Освіта”, “Саморозвиток”: Ключ до свободи”, “Освіта, робота і гроші” та “Стосунки”.

Cover of Krishnamurti's book Happy is the One Who is Nothing – Letters to a Young Friend

“ЩАСЛИВИЙ ТОЙ, ХТО Є НІЧИМ”, з підзаголовком “Листи до юного друга” – це унікальна книга Крішнамурті. Вона складається з листів, написаних молодій людині, яка страждала як тілом, так і розумом. “Життя – це лезо бритви, і треба йти цим шляхом з витонченою обережністю і гнучкою мудрістю”, – писав він. Пупул Джаякар сказав у передмові: “Листи виявляють рідкісне співчуття і ясність: вчення і зцілення розгортаються; розлука і відстань зникають; слова течуть; жодне слово не є зайвим; зцілення і вчення є одночасними”. Ця книга представлена у привабливій твердій палітурці.

Cover of Krishnamurti's book What Are You Doing With Your Life?

Що таке любов? Хто я без моїх стосунків? Якими є стосунки між мною та суспільством? В книзі “ЩО ВИ ШУКАЄТЕ?” Крішнамурті пропонує радикальні роздуми про ключову особливість життя: наші стосунки. Від батьків і партнерів до друзів і колег, він звертається до наших найглибших питань і розкриває, чим насправді є любов до себе, інших і навколишнього світу. Три розділи цієї книги-супутника до “Що ви робите зі своїм життям?” дедалі ширше охоплюють питання про те, чого ми прагнемо у стосунках з іншими людьми та суспільством, закінчуючи нашою потребою знайти сенс життя: “Що важливіше – з’ясувати мету життя чи звільнити сам розум від власної зумовленості, а потім запитувати? Можливо, коли розум звільняється від власної зумовленості, сама ця свобода і є метою. Бо, зрештою, тільки у свободі можна відкрити будь-яку істину”.

5. Книги-діалоги

Cover of Krishnamurti's book The Ending of Time

“КІНЕЦЬ ЧАСУ” – це серія важливих і просвітницьких діалогів, у яких Крішнамурті та Девід Бом – люди з дуже різним досвідом у філософії та фізиці відповідно – обговорюють глибокі екзистенційні питання, що висвітлюють фундаментальну природу існування, досліджуючи такі теми, як осяяння, ілюзія, пробудження, трансцендентність, оновлення, мораль, тимчасове та духовне. Крішнамурті та Бом, які протягом багатьох років вели бесіди, що стали кульмінацією цієї книги, досліджують взаємовідносини людини з суспільством і пропонують нове розуміння думки, смерті, пробудження, самореалізації, проблеми фрагментованого розуму, чистоти співчуття, любові та інтелекту, який бере свій початок поза думкою та часом. Ця книга дуже глибоко прояснює багато тем у вченні Крішнамурті.

Cover of Krishnamurti's book A Wholly Different Way of Living

Одними з найвідоміших відеозаписів Крішнамурті є серія з Аланом В. Андерсоном. Ці записи, зроблені для телебачення, складають “ЗОВСІМ ІНШИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ”. У розлогих діалогах з тодішнім професором релігієзнавства Державного університету Сан-Дієго Крішнамурті вказує на те, що покладання надій на організовану релігію, науку, політичну ідеологію чи ринкову економіку не лише не вирішує основних людських проблем, але й фактично створює їх. У час безпрецедентних зовнішніх змін у політичній та соціальній сферах від кожного з нас вимагається фундаментальна внутрішня зміна. Вихід з наших труднощів, каже Крішнамурті, може розпочатися лише у свідомості, в усвідомленні того, як ми насправді сприймаємо життя, себе та інших. Андерсон протягом цих діалогів посилається на багато уривків із західних і східних релігійних писань, які, на його думку, були неправильно зрозумілі і які підтверджують твердження Крішнамурті.

Cover of Krishnamurti's book Fire in the Mind

“ВОГОНЬ В УМІ” складається з 15 діалогів між Крішнамурті та Пупулом Джаякаром, багаторічним другом і автором книги “Крішнамурті: біографія”. Ці діалоги охоплюють широке коло проблем: страх, скорботу, час, смерть і кінець особистості. Вони також досліджують теми, що є центральними для наукових досліджень сьогодні, такі як питання біологічного виживання, природи свідомості, старіння та оновлення клітин мозку. “Релігійний розум здатен мислити точно, тому він може вмістити в собі науковий розум. Але науковий розум не містить у собі релігійного, бо він базується на часі і знаннях, він вкорінений в успіху і досягненнях. Релігійний розум – це справжній революційний розум. Це єдиний розум, який може повністю відповісти на сучасний виклик і на всі виклики в усі часи

6. Освітні книги

Cover of Krishnamurti's book Beginnings of Learning

“Світ такий: оманливий, політики-обманщики, люди, які думають лише про гроші. Якщо ви не маєте належної освіти, ви просто поринете в нього. То що ж таке освіта? Чи вона тобі для того, щоб вписатися в механізм існуючого порядку чи безладу речей?”. Це та багато інших подібних запитань, які Крішнамурті ставив учням, складають зміст книги “ПОЧАТКИ НАВЧАННЯ”, яка базується на діалогах, що відбувалися у школі, яку він заснував у Броквуд Парку. Ці жваві і часто інтимні обміни думками стосуються як практичних, повсякденних питань, так і ширших філософських проблем. Друга частина книги написана у формі бесід з батьками та вчителями. Незалежно від контексту, Крішнамурті підкреслює, що головним завданням освіти має бути самопізнання через дослідження та усвідомлення.

Cover of Krishnamurti's book Education and the Significance of Life

“ОСВІТА І ЗНАЧЕННЯ ЖИТТЯ” – це дослідження потреби у справжній освіті, яка може привести до свободи від конфліктів як на індивідуальному, так і на глобальному рівнях. Вона вказує на те, що більшість викладачів підкреслює рабську відповідність масовим цінностям і надмірно акцентує увагу на техніці. Натомість Крішнамурті наголошує на самодослідженні та необхідності середовища, вільного від страху, щоб створити атмосферу, в якій може відбуватися справжня освіта. Він також практично говорить про такі питання, як розмір класу та функція лідерства. Крішнамурті бачив роль справжнього педагога як “найвищу професію”: “Вихователь, бачачи внутрішню природу свободи, допомагає кожному окремому учневі спостерігати і розуміти свої власні спроектовані цінності і нав’язані переконання; він допомагає йому усвідомити обумовлюючі впливи на нього і його власні бажання, які обмежують його розум і породжують страх”.

Cover of Krishnamurti's book The Whole Movement of Life is Learning

У першому з листів, що складають “ВЕСЬ ХІД ЖИТТЯ – НАВЧАННЯ”, Крішнамурті писав: “Ці листи не призначені для випадкового читання, коли у вас є трохи часу від інших справ, і не для того, щоб ставитися до них як до розваги. Ці листи написані серйозно, і якщо ви хочете їх прочитати, читайте їх з наміром вивчити сказане, як ви вивчаєте квітку, дуже уважно розглядаючи її – її пелюстки, стебло, кольори, аромат і красу. Так само слід вивчати листи, а не читати їх одного ранку і забувати про них до кінця дня. Треба приділити цьому час, погратися з ним, поставити під сумнів, запитати, не приймаючи його. Прожити з нею якийсь час, перетравити її, щоб вона стала твоєю, а не письменника”. Думки, викладені в цих листах, спочатку надісланих до різних шкіл, будуть цінними для батьків, педагогів, студентів та інших людей, стурбованих нездатністю освітніх систем сприяти повноцінному розвитку випускників з глибоким почуттям людської цінності та гідності, які можуть створити глобальне суспільство, засноване на пріоритетах, що виходять за рамки матеріалізму.

7. Всеохоплюючі книжки

Cover of Krishnamurti's book Total Freedom

Чотири частини 370-сторінкового видання “ПОВНА СВОБОДА”: “Ранні твори”, “Погляди на повсякденне життя”, “Життєві питання” та “Ви – це світ”. Вони включають уривки з “Щоденника Кришнамурті”, “Кришнамурті про себе”, “Перша і остання свобода” та “Коментарі до життя” і досліджують такі теми, як основна проблема людства, суть вчення Кришнамурті, зв’язок між вченням Кришнамурті та істиною, а також тотальна дія без жалю. “Медитація – це рух великого екстазу. Саме екстаз надає очам, мозку і серцю якості невинності. Без сприйняття життя як чогось абсолютно нового, воно стає рутиною, нудьгою, безглуздою справою. Тому медитація має величезне значення. Вона відкриває двері до незліченного, до безмірного”.

Cover of Krishnamurti's book The Awakening of Intelligence

“ПРОБУДЖЕННЯ ІНТЕЛЕКТУ” – одна з найбільш повних книг вчення Крішнамурті, що містить бесіди з такими людьми, як Джейкоб Нідлман, Ален Ноде, Свамі Венкатесананда та Девід Бом. Нідлман запитує про сучасне становище молоді, роль вчителя, традицію та її зв’язок з безпосереднім сприйняттям, а також про необхідність усвідомлення “космічного виміру”. З Аленом Ноде Крішнамурті обговорює проблему добра і зла, фрагментації свідомості та можливості психологічної революції. Венкатесананда ставить Крішнамурті важливі питання про традиційні методи веданти. Книга також містить публічні виступи та діалоги в Нью-Йорку, Ченнаї, Занені та Броквуді. “Інтелект з’являється тоді, коли розум виявляє свою помилковість, коли він дізнається, на що він здатен, а на що ні”.

8. Тематичні книги

Krishnamurti Theme Books

Широкий набір ТЕМАТИЧНИХ КНИГ містить довгі та короткі уривки, засновані на темах, які піднімав Крішнамурті з 1933 року до своєї смерті в 1986 році. Укладання цих книг стало можливим у 1990-х роках, коли вперше з’явилася можливість шукати бесіди Крішнамурті. У книзі висвітлено такі теми, як: Конфлікт, освіта, страх, свобода, Бог, життя і смерть, навчання і знання, любов і самотність, розум і думка, природа і навколишнє середовище, стосунки. Ці книги, з їх ретельно підібраними уривками, є чудовим з цими питаннями в житті, а також ідеально підходять для поглибленого вивчення певної теми.

9. Подальші рекомендації

Covers of Krishnamurti Books

Вище наведено лише невеликий перелік книг Крішнамурті. Серед інших – “НЕМОЖЛИВЕ ПИТАННЯ”, “ЧИ МОЖЕ РОЗУМ БУТИ ТИХИМ?”, “ВИ – ЦЕ СВІТ”, “КРІШНАМУРТІ ДЛЯ СЕБЕ”, “ЦЕ СВІТЛО В СОБІ”, “СВІТ У КРИЗІ”, “МЕРЕЖА ДУМКИ” та “ПОЛУМ’Я УВАГИ”. Будь ласка, відвідайте наш інтернет-магазин, щоб побачити всі доступні книги Крішнамурті та зростаючу кількість буклетів.